Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

14 września Kościół obchodzi Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, czyli dzień odnalezienia zaginionych relikwii Zbawiciela przez Świętą Helenę.

W roku 70 Jerozolima została zdobyta i zburzona przez Rzymian, w tym czasie rozpoczęły się wielkie prześladowania, które trwały prawie 300 lat. Dopiero po ich ustąpieniu św. Helena postanowiła odnaleźć krzyż, na którym umarł Jezus. Po długich poszukiwaniach krzyż został odnaleziony. Dokładna data nie jest znana. Według źródeł mógł to być 13 lub 14 września. Z racji tego wydarzenia w Jerozolimie na Golgocie zbudowano dwie bazyliki Męczenników i Zmartwychwstania. 13 września 335 r. odbyło się poświęcenie i przekazanie bazylik miejscowemu biskupowi. Na pamiątkę, co roku obchodzono uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, którą później przełożono na 14 września, gdyż tego dnia wypada rocznica pierwszej adoracji Krzyża, która miała miejsce następnego dnia po poświęceniu bazylik. Wkrótce święto zostało obchodzone w całym Kościele Powszechnym.

Krzyż Chrystusa czcimy także czyniąc znak krzyża, podczas modlitwy, Eucharystii, przed wyjściem z domu czy przed podróżą. Znak ten stanowi wyznanie wiernych, o tym że to właśnie w krzyżu Chrystusowym szukają jedynego zbawienia.

Dzisiejsze święto przypomina nam o znaczeniu krzyża jako symbolu chrześcijaństwa. Krzyż powinien być dla nas przede wszystkim znakiem odkupienia i miłości Boga do człowieka.

Galeria zdjęć

wstecz