Uroczystość beatyfikacji - wspomnienia

Kard. Stefan Wyszyński prymas Polski i Matka Elżbieta Czacka, fundatorka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, 12 września zostali oficjalnie włączeni przez papieża Franciszka do grona błogosławionych.

Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej. W tym wielkim wydarzeniu wzięło udział około 7 tysięcy ludzi, wśród nich: przedstawiciele najwyższych władz państwowych, służb dyplomatycznych i wojska. O godz. 12:00 została odprawiona Msza św. z obrzędem beatyfikacji pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro. Eucharystie koncelebrowało około 6oo księży, 80 biskupów z Polski i 45 biskupów z zagranicy.

Wśród uczestników uroczystości beatyfikacji byli także nasi parafianie, którzy zechcieli się podzielić z nami swoim świadectwem:

„O kardynale Stefanie Wyszyńskim od dziecka słyszałam w domu rodzinnym a przede wszystkim od dziadka Jana Skrzypczaka, który jako przedstawiciel Rady Parafialnej osobiście witał Prymasa 1 września 1968 roku w Żerkowie. Zawsze wspominano to wydarzenie w naszej rodzinie ze wzruszeniem i tak jest do dnia dzisiejszego.

Będąc wcześniej w różnych miejscach związanych z Wyszyńskim m.in. w Supraślu, Komańczy czy Stoczku Klasztornym stał się on nam jeszcze bliższy, dlatego gdy ogłoszono kolejny termin beatyfikacji -12 września-wiedzieliśmy z mężem, że nie może nas tam nie być.

Niezwykle uroczystym momentem było wniesienie przez cudownie uzdrowionych relikwiarza kardynała Stefana Wyszyńskiego z odręcznym tekstem Ślubów Jasnogórskich z 1956 roku i relikwiarza matki Elżbiety Róży Czackiej w kształcie wyrzeźbionych jej dłoni, dotykającymi słów pisanych alfabetem Braile"a. Po odczytaniu nowych Błogosławionych rozległy się brawa.

Udział w uroczystości nie byłby możliwy, gdyby nie karty wstępu, które otrzymaliśmy od ks. proboszcza Krzysztofa Duchnowskiego za co jeszcze raz dziękujemy, a dzięki temu mogliśmy godnie reprezentować naszą parafię Wilkowyja.

Podniosła atmosfera, wspaniała oprawa liturgiczna, możliwość dotknięcia relikwiarzy sprawiły, iż był to błogosławiony czas, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Katarzyna Grzegorz Sieradzcy

Galeria zdjęć

wstecz