Odpust św. Wojciecha

W Czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, przeżywaliśmy w naszej parafii Uroczystości Odpustowe ku czci św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski i głównego patron Parafii. Sumie Odpustowej o godz. 11:00, przewodniczył ksiądz Proboszcz Krzysztof Duchnowski.

 

 

Świątecznym wymiarem tego dnia mogliśmy się cieszyć dzięki naszym ministrantom, którzy swoim zaangażowaniem ubogacili liturgię. Nasze oczy nie tylko podziwiały liturgię, ale także cały wystój kościoła, przyozdobionego przez piękne kompozycje kwiatowe. Jednak w centrum tej uroczystości był św. Wojciech, którego postać została nam bliżej ukazana w kazaniu księdza Proboszcza. Kaznodzieja ukazał nam w św. Wojciechu dwie ważne postawy: „(…)Po pierwsze zauważmy, że św. Wojciech zawsze w swojej posłudze starał się być blisko ludzi i ich spraw i problemów, ze sobie właściwą pokorą ale i ze stanowczością poglądów i wartości, którymi żył i które głosił. Jakże taka postawa potrzebna jest współcześnie, praktycznie we wszystkich obszarach życia. Potrzeba cierpliwej bliskości, a zarazem stanowczości w wychowaniu młodego pokolenia, aby wskazywać im na właściwe, Boże wartości. Trzeba otwartości i bliskości na tych, którzy pogubili się na drogach swojego życia, weszli na drogę zła, ale stanowczego wskazywania którędy prowadzi droga do prawdy.

Drugą postawą, którą swoim życiem przypomina nam św. Wojciech jest jego wierność Bogu i Prawu Bożemu we wszystkich okolicznościach życiowych w których się znalazł, co przynosiło mu nie zawsze zrozumienie u wszystkich, a często krzyżowało plany życiowe. (…) czy wierność Bogu i niejeden raz rezygnacja ze swoich planów nie jest tak bardzo potrzebna w życiu człowieka, aby ono przyniosło plony dobra i szczęścia. Bo czy nie taka postawę zauważymy w szarej codzienności rodziców, którzy rezygnują z tak wielu swoich planów, zamiarów, aby wychować dzieci. Czy nie taką właśnie postawę wierności Bogu
i gotowość na rezygnacje z tego co moje, leży u podstaw zgodnego życia małżeńskiego i rodzinnego. (…)”

Galeria zdjęć

wstecz